Postaw mi kawę na buycoffee.to

1939 r. Pamiątka Komunii Św. Wielkanocnej

 


   Groźba wybuchu wojny oraz napięcia i problemy na arenie międzynarodowej, w większym lub mniejszym stopniu, oddziaływały na życie codzienne mieszkańców Białegostoku. Marzec 1939 r. minął białostoczanom mniej więcej spokojnie. 19 marca obchodzono uroczyste imieniny, nieżyjącego wówczas, Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

   W Kurierze Białostockim opublikowano nawet szczegółowy program obchodów. Rozczytywano się o fałszywym synu cara Mikołaja II i o jego rzekomych skarbach pozostawionych w Polsce oraz rozpływano się w kinowych fotelach Kina „PAN”, oglądając film Skradzione Życie reżyserii Paula Czinnera. Jednakże rozwój wydarzeń w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii spowodował, że i Białegostoku nie ominęły planowane przygotowania do ochrony ludności przed atakami gazowymi i bombardowaniami. 

    Nasilił się ruch rezerwistów i wojska, a sami białostoczanie wykazali się dużą ofiarnością na cele patriotyczne. By zachować jednak resztki duchowego spokoju, rozpoczęto przygotowania do Świąt Wielkanocnych, które wówczas przypadały na niedzielę 9 kwietnia.

Na zdjęciu Pamiątka Komunii Św. Wielkanocnej przyjętej w Parafii Farnej w Białymstoku w 1939 r.

fot.  Muzeum Historyczne Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku 

Translate